top of page

KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Açıklaması


KKTC'de kayıt dışı istihdam sorunu ile mücadele etmek adına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kendi binasında Bakanlık Müsteşarı ile paydaşların katıldığı bir toplantı gerçekleştirilmiştir.


Toplantıda Bakanlık Müsteşarının açıklamalarına göre; geçmiş dönemlerden bu yana kayıt dışı istihdamla mücadele edilmesine rağmen ülkenin değişik ekonomik koşullar, üretim ilişkileri ve sosyal yapısı sebebiyle arzu edilen neticeler alınamamıştır. Geçen günlerde yaşanan deprem felaketi sebebi ile ülkemize göçler şimdiden başlamış ve kayıt dışı istihdamın ilerleyen günlerde daha da artacağı öngörülmektedir. Dolayısıyla, bu sorunla mücadele için Bakanlığın denetimlere bu haftadan itibaren başlayacağı bildirilmiştir.


Ayrıca, depremden dolayı kontrolsüz göçlerin yaşanması ile oluşabilecek kayıt dışılık adına bir takım kararlar alan Bakanlık, depremzedelere KKTC'ye girişlerde 90 günlük vize ve buna ek olarak 6 ay ikamet izni, çalışma izinlerinde de ön izin muafiyeti kolaylığı sağlayacaklarını duyurmuştur.

5 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page